Panduan Menulis Karangan

Berikut adalah rakaman video bagi pembelajaran dan pengajaran mata pelajaran Bahasa Melayu  murid Tahun 5.

Friday, 23 March 2012

Rakaman Video Pembelajaran Dan Pengajaran

Berikut adalah rakaman video bagi pembelajaran dan pengajaran mata pelajaran Bahasa Melayu
 murid Tahun 5.









Rancangan Mengajar Bahasa Melayu Tahun 5


MATA PELAJARAN   : BAHASA MELAYU                       TAHUN : 5 BESTARI

BIL. MURID : 25 ORANG

TARIKH :  22.3.2012                   
 
MASA : 9.00 – 9.30 PAGI (30 MINIT)

KEMAHIRAN : MENULIS KARANGAN

TAJUK : KEPENTINGAN AIR KEPADA MANUSIA


OBJEKTIF :-

Diakhir Pengajaran dan Pembelajaran murid akan dapat menulis karangan berdasarkan tajuk yang diberi.

PENGETAHUN SEDIA ADA :-

- Murid telah didedahkan dengan penulisan karangan semasa di Tahun 4.
-Murid tahu tentang kegunaan air dalam kehidupan manusia

Konsep :  Menulis Karangan
Bahan   :  Kertas A4
                

 Nilai : Mengamalkan sikap berjimat cermat dalam penggunaan sumber air.
           Menghargai nikmat Allah kerana membekalkan air kepada manusia dan tumbuhan.

 Kemahiran  :  Menulis karangan dengan format yang betul.



LANGKAH/
MASA

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN PEMBELAJARAN

CATATAN

AKTIVITI GURU

AKTIVITI MURID

Set Induksi
(5 minit)

Guru bersoal jawab dengan murid tentang apakah yasng diperlukan oleh pokok untuk hidup.


Mengemukakan soalan :
i.Apakah yang kamu lihat.

ii.Jika tiada air apa yang akan terjadi kepada pokok ini.

iii.Guru menerangkan tentang kepentingan air untuk hidup.


Murid menjawab soalan yang dikemukakan guru.



Guru menunjukkan pokok dalam botol yang berisi air.

Langkah 1

(10 minit)






























Langkah 2

(5 minit)

Guru menguji pengatahuan sedia ada murid.











Menulis
Pendahuluan
berdasarkan tajuk yang diberi.















Penerangan guru tentang teknik menulis karangan.

i.Pendahuluan
ii. Isi karangan
iii. Penutup

Guru dan murid berbincang tentang isi.


Guru mengemukakan pertanyaan :

- Apakah perkara pertama yang perlu ditulis sebelum menulis sesuatu karangan.

- guru memberikan tajuk karangan yang hendak ditulis pada hari ini.

“Kepentingan air kepada manusia”

Guru memberi contoh pendahuluan bagi tajuk karangan.

Murid diminta secara sukarela memberikan contoh-contoh pendahuluan yang sesuai.







 Murid diminta memberikan beberapa isi secara lisan.


Guru memberikan contoh isi yang betul  berkaitan dengan tajuk karangan yang diberi.


Murid menjawab soalan guru berdasarkan apa yang telah dipelajari.












Murid memberikan contoh pendahuluan yang sesuai











Murid memberikan isi karangan secara lisan.




Guru mengemukakan soalan berdasarkan pelajaran lepas.












Guru membuat sedikit ulasan tentang pendahuluan yang diberikan oleh murid.














Langkah 3

(15 Minit )

Murid membentuk mumpulan:
Setiap kumpulan diberikan kertas  dan menulis ayat yang sesuai berdasarkan isi karangan yang diberikan oleh guru.


Membuat pembentangan Hasil kerja.

Guru mengarahkan setiap wakil kumpulan membuat pembentangan hasil kerja mereka.

Hasil kerja setiap kumpulan ditampal dihadapan kelas untuk perbincangan.

Guru membuat ulasan hasil kerja bagi setiap kumpulan.


Wakil kumpulan membuat pembentangan hasil kerja.


Penutup

(5 Minit)



Mengumpul hasil tugasan kumpulan


Membuat rumusan.

Guru mengarahkan murid menulis semula isi  karangan yang telah ditulis oleh setiap kumpulan.

Guru membuat rumusan tentang tajuk karangan.

-Guru memberikan contoh penutup  karangan.


Wakil kumpulan akan dapatkan isi karangan yang telah ditulis oleh kumpulan lain bagi tujuan menulis karangan.

Murid akan menyiapkan karangan mereka dirumah.


Refleksi P&P













Pemilik Blog




Nama : Mazlan Bin Che Ismail

No.Matrik : D 20110550066

Tajuk Blog : Pembelajaran Dan Pengajaran Mata Pelajaran Bahasa Melayu

Pengenalan

Ini adalah blog pembelajaran dan pengajaran bagi mata pelajaran Bahasa Melayu.